Stała tam już od kilkuset lat

W ubiegły piątek poświęcono nową figurę świętego. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji mieszkańców. Zgromadzeni przy akompaniamencie orkiestry dętej przy Gminnym Centrum Kultury w Poniecu przemaszerowali do kapliczki a następnie na uroczysty poczęstunek na Sarbinowskim Centrum Rekreacyjnym.

Figura Św. Jana Nepomucena, bo o nim mowa, witała wszystkich przybyłych do wsi od strony Dzięczyny już ładnych kilkuset lat. Jej stan z roku na rok zatrważał wszystkich przejeżdżających tą drogą mieszkańców. Warunki atmosferyczne nie pozwoliły przetrwać jej bez specjalistycznej pomocy. Dlatego z inicjatywy burmistrza Ponieca Jacka Widyńskiego świętego poddano zabiegom konserwatorskim. Następnie zeskanowano oraz wykonano wierną replikę w druku 3D. W międzyczasie powstawała kapliczka, o której już pisaliśmy niedawno. Wreszcie przyszedł czas na uroczysty powrót figury na swoje miejsce.

 

Na uroczystości przybyli przedstawiciele gminy oraz osoby, które przyczyniły się do powstania tego miejsca. Po przemówieniach nastąpiło święcenie Św Jana Nepomucena.  Następnie goście oraz mieszkańcy udali się na Teren Sportowo Rekreacyjny na przepyszne ciasto oraz grochówkę.

 

Od teraz, każdy może zatrzymać się na chwilę i w skupieniu podumać przy kapliczce.

 

 

Tekst/Foto: Tomasz Kończak

Komentarze:

Informujemy, że komentarze są własnością ich twórców. Redakcja zastrzega sobie prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania jeżeli nie będą zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszały normy prawne i obyczajowe.
Aktualnie brak komentarzy.
Wyraź swoją opinię:
Stronę odwiedziło 163852 osób.
realizacja 2011: studio fabryka